Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Podcasty pro žáky i rodiče jednoduše

Dobře vím, že ne každý učitel chce nebo může být “jůtůber”. Na druhou stranu si hodně učitelů možná ani neuvědomuje, jak moc by jim mohly pomoci podcasty, které jsou navíc mezi dětmi hodně populární. Vytvořit podcast je daleko jednodušší než se piplat s videem. Tento text vznikl i díky nápadu jedné paní učitelky (Jana Hoblerová), která mi napsala, že s kolegyněmi na jedné vesnické škole nahrávají jak čtou pohádky s malým úkolem a paní starostka je pouští rozhlasem. Geniální nápad, škoda že nebyl můj 🙂 Další nápady najdete v textu a hlavně v přiložených podcastech.

Nejrychlejší cesta vede přes Soundcloud

Na YouTube bohužel nemůžete nahrát jenom zvukový soubor. Místo toho můžete využít službu https://soundcloud.com/, což je takový YouTube pro zvuky. Když se zaregistrujete (můžete použít i váš účet na Googlu nebo Facebooku), získáte zdarma prostor pro uložení 180 minut záznamů (kdyžtak můžete nepotřebné záznamy odmazat). Super je, že nic neřešíte, na Soundcloud nahrajete záznam snad ve všech možných formátech a on to zvládne. Na webu si to pak přehraje každý. Je to jednoduché a elegantní řešení.

  • Nahrajte záznam (na mobilu, v aplikaci na počítači nebo pomocí https://online-voice-recorder.com/) a případně rovnou upravte (odstřihněte nežádoucí začátek nebo konec).
  • Nahrajte to na Soundcloud (formáty neřešte).
  • Pošlete odkaz na nahrávku žákům nebo rodičům.

Jak to vypadá si můžete poslechnout níže. Když vydržíte do konce, čeká vás malé překvapení (nebo skočte rovnou na 5:12 a ke zbytku se vraťte později, vždyť je to podcast). V každém případě, když si to poslechnete celé, najdete v podcastu užitečné rady a inspiraci. Tak například v Březové zavedl pan ředitel zvukové vzkazy pro rodiče a troufám si tvrdit, že to hodně pomohlo a přitom mu to možná trvá míň času, než kdyby psal dlouhé instrukce do eŽákovky. A je tam toho víc, tak si to poslechněte. Nebo mi chcete říct, že jsem se s tím dělal zbytečně? To je dobře že ne 🙂

Super znělka, co? Nebojte, to se naučíte o pár řádků níž taky. Soundcloud vám vytvoří profil, na kterém jsou všechny vaše podcasty pohromadě.

Na YouTube to jde taky (a není to složité)

Na YouTube sice můžete nahrát jen videa, ale to naštěstí není žádný problém. Pomůže vám online aplikace Headliner. Do ní nahrajete soubor se zvukem a Headliner vytvoří video, které můžete nahrát na YouTube, Facebook, Instagram atd. Do videa můžete přidat obrázky a texty, je to velice jednoduché.

  • Nahrajte zvukový záznam.
  • Nahrajte ho do Headlineru a vytvořte video (je to jednoduché, stačí klikat v průvodci).
  • Stáhněte si hotové video (Headliner vám pošle e-mail s odkazem ke stažení, až bude hotové).
  • Nahrajte video na YouTube.

Přesně tak vzniklo i video, které si můžete prohlédnout níže.

Headliner je skvělý a přitom snadno použitelný editor videa, který nabízí učitelům profesionální verzi zdarma. Stačí si vytvořit uživatelský účet se školní e-mailovou adresou a vyplnit formulář pro učitele. Nebojte, formulář je jednoduchý, jsou tam jen tři položky (školní e-mail, název a webová stránka školy). Autoři schvalují žádosti vždy v pátek.

Jednoduché řešení bez vopruzů

Aplikace Anchor (dostupná zdarma) je úžasná v tom, že za vás vyřeší vše, od nahrání podcastu až po jeho zveřejnění (nejen na stránkách https://anchor.fm/, ale třeba i na Spotify, pokud to budete chtít). Nic neřešíte, všechno uděláte v jedné aplikaci a hodně věcí udělá aplikace za vás. Na stránkách https://anchor.fm/ je dostupná webová verze, ale můžete si stáhnout i aplikaci do mobilu a všechno dělat na mobilu nebo tabletu. Já používám kombinaci obojího (nahrávám na mobilu a popisy podcastů přidávám na počítači ve webové aplikaci). Do aplikace se můžete přihlásit i se svým účtem na Googlu nebo Facebooku, takže si nemusíte pamatovat žádné nové přihlašovací údaje.Jednotlivé podcasty se v Anchoru nazývají epizody. Do každé epizody můžete přidat víc záznamů, což je hodně pohodlné, protože si můžete nahrát jednotlivé části (záznamy) postupně a pak je přidáte do epizody, čímž sestavíte podcast. Díky tomu můžete jednotlivé záznamy snadno nahrát znovu, případně můžete měnit jejich pořadí. Krásně tak předejdete situaci, kdy natáčíte v kuse dlouhý záznam a najednou do něj třeba zazvoní telefon. Natočíte si v klidu menší kousky, poskládáte je do epizody, přidáte třeba znělku nebo předěly (vše je v aplikaci připravené) a když jste s výsledkem spokojeni, uložíte epizodu. Všechno ostatní udělá Anchor za vás. Že toho umí hodně se můžete přesvědčit v následujícím videu. A zase, když vydržíte do konce, je tam malé překvapení (nebo holt 2:09).

Anchor vám vytvoří profilovou stránku s jednotlivými podcasty, která má navíc pěknou adresu (např. můj profil je na https://anchor.fm/vmanena).