Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak na online výuku nejen v období uzavření škol

Varování a upřímná omluva na úvod

Vážené kolegyně a vážení kolegové, milí přátelé. Na úvod se moc omlouvám za to, že text bude hodně stručný, přímočarý a některým z Vás může připadat takový nekompromisní nebo nabubřelý. Je to ale jen proto, že stejně jako vy, nemám teď na nic čas a jsem strašně unavený. Také mám strach, stejně jako většina z nás. Ale chci aspoň trochu pomoci. Dnes celý den odpovídám dokola na dotazy lidí ze školství ohledně online výuky. Z velké části jsou to lidé, kteří dosud s online výukou neměli žádné zkušenosti a vyskočila na ně reklama na nějakou aplikaci, která se snaží vyvolat dojem, že jim online výuku vyřeší. Prostě takové to stačí použít naši aplikaci a můžete začít s online výukou snadno a hned.

Online výuka nebo konzultace?

Skutečná online výuka je brutálně náročný proces, který vyžaduje (i pro mnohé ostřílené učitele) neuvěřitelné množství času. Budete řešit hodně organizačních a technických problémů. Ano, i technických, opravdu. Online výuka je i při použití těch nejdokonalejších nástrojů (které opravdu nemáte) v porovnání s prezenční výukou velice neefektivní. Jestli nevěříte, zkuste se třeba zeptat lektorů, kteří školí angličtinu nebo doučují přes Skype. Nebo se zeptejte lidí, kteří skutečnou online výuku realizují na škole. Výhoda online výuky není, že by byla stejně nebo více efektivní jako prezenční výuka. Výhodou online výuky je, že s její pomocí můžete vzdělávat studenty, kteří by k tomu jinak neměli možnost (nemocní, nepřítomní).Hodně škol má nyní silácké řeči, že přecházejí na online výuku, ale skutečnost je jiná. Mají strach, tlačí na ně zřizovatel, rodiče, mají pocit že online výuka je snadná. Daleko méně náročný, efektivnější a pro všechny strany lepší způsob je, když dáte studentům materiály k samostudiu a poskytnete jim online konzultace. K tomu můžete využít e-mail (nedělejte to, zblázníte se a zažijete ohromný stres), telefon, diskuzní fórum v elearningu, facebookovou skupinu nebo některé nástroje, které uvádím níže. Hodně nakladatelství a firem poskytuje nyní online učebnice a výukové materiály zdarma, takže teď neztrácejte čas s tvorbou materiálů a zkuste využít práci jiných. Vaše práce bude online výuka (nebo ideálně konzultace).

Na škole máme G Suite (dříve Google Apps)

Super! Jestli chcete jenom rychle konzultovat se žáky, podívejte se na aplikaci Meet. Ta umí sdílet obrazovku a videohovory, určitě se s ní hned skamarádíte. Hodně doporučuji použít ještě aplikaci Jamboard, což je sdílená tabule, která umožňuje i online spolupráci (jako kdyby bylo více lidí u skutečné tabule). Popsané tabule si můžete stáhnout jako pdf nebo je nasdílet dalším studentům. Na rovinu, tahle aplikace nechává konkurenci hodně za sebou. Jestli aplikaci Jamboard nemáte dostupnou, požádejte svého ajťáka, aby vám ji na doméně zapnul.Pokud to myslíte s online výukou vážně, určitě se podívejte na báječnou aplikaci Google Classroom a spojte ji s online Kvízy (speciální verze Google formulářů).Možná si říkáte: Nebylo by lepší použít Microsoft Teams? Slyšel jsem, že je skvělý. Ne, nebylo. Použijte to co máte, není čas implementovat novou technologii, vy potřebujete začít učit s tím co máte. Vaše škola má důvod, proč používá řešení od Googlu (třeba jenom ten, že ajťák nemá rád Microsoft nebo prostě nic jiného nezná, ale těch důvodů může být hodně, vy je teď neřešte). Je to výhodné i z toho důvodu, že možná budete potřebovat pomoc a je rozhodně lepší mít řešení, se kterým má škola zkušenosti.

Na škole máme Microsoft Office 365

Tady není moc co řešit, v současné době je nejlepší rovnou použít Teams. Určitě se podívejte i na spojení s Microsft Forms (online písemky).Základní informace a to, čemu Microsoft říká online kurzZáznam webináře Microsoft Teams z pohledu učitelePříručka k Teams a další užitečné materiályMožná si říkáte: sice máme Microsoft Office 365 a Teams, ale mám takový pocit, že bych chtěl zkusit spíš G Suite. Nebylo by to lepší? Ne, nebylo. Použijte to co máte, není čas implementovat novou technologii, vy potřebujete začít učit s tím co máte. Vaše škola má důvod, proč používá řešení od Microsoftu (třeba jenom ten, že ajťák má rád Microsoft nebo prostě nic jiného nezná, ale těch důvodů může být hodně, vy je teď neřešte). Je to výhodné i z toho důvodu, že možná budete potřebovat pomoc a je rozhodně lepší mít řešení, se kterým má škola zkušenosti.

Na škole nemáme nic, ale chci si online výuku zkusit teď hned

Nechci nic instalovat / nemám na to čas / nechci se dohadovat s ajťákem.

  • Jestli používáte Skype, klidně s ním můžete učit. Skype má i webovou verzi.
  • Bohužel appear.in už nefunguje, neztrácejte čas. Taky mě to mrzí. Byla to bomba. Zkuste nově zprovozněný https://meet.vpsfree.cz/.
  • I se soukromým Google účtem můžete použít Google Classroom a Jamboard.
  • Hodit se bude online sdílená virtuální tabule, já doporučuji https://awwapp.com/.
  • Ve Windows 10 můžete využít zdarma dostupnou aplikaci Microsoft Whiteboard.

Neměli bychom zavést Moodle?

Ne, neměli, teď ne. Říkám to jako člověk, který se živí jeho implementací, školením a podporou. Přijdu o kšeft, ale o to teď nejde. Dosud jste měli pocit, že ho nepotřebujete, bude lepší se mu nyní vyhnout a zvolit co nejrychlejší řešení s tím co máte.

Jak rychle zaškolit studenty a kolegy?

Pokud to situace dovoluje, je nejlepší pro kolegy uspořádat prezenční školení ve škole. Upřímně, o samostatnou technologii moc nejde, při prezenčním setkání budete mít čas probrat případné nápady, dotazy a problémy při daleko uvolněnější atmosféře. Už jste někdy zkoušeli učit kolegy-učitele? Je to často nejnáročnější věc. Takže je to i dobrý trénink na online výuku, bude vám připadat snazší 🙂 Je to také dobrá příležitost k tomu, stanovit a společně se dohodnout na mnoha klíčových organizačních pravidlech online výuky a konzultací, o kterých jsem zatím nečetl v žádné příručce.Studentům a kolegům, se kterými se nemůžete setkat, je asi nejlepší vytvořit vidonávody (screencasty). Tvorba screencastů je náročná, ale vyplatí se to. Návody nikdo nečte 🙂 Pokud se u screencastu přeřeknete, opravte se, ale nepřetáčejte ho. Je to normální a lidé Vám to odpustí, ve skutečnosti to ani nevnímají. Naopak si dejte záležet na co největší kvalitě zvuku. Screencast můžete vytvořit třeba pomocí https://ctrlv.tv/, já používám https://screencast-o-matic.com/. Windows i macOS mají v sobě aplikace na tvorbu screencastů, v Linuxu si můžete nainstalovat několik zdarma dostupných aplikací.

Co je nejvíc důležité

Nejvíc důležité je postupovat rozumně a jednotně, jinak dojde k chaotickému polopartyzánskému zkoušení a nasazování technologií, na kterých se nikdo neshodne a nebudete si moci navzájem pomáhat. Již mám za sebou první příklady zbrklých rozhodnutí, kdy jeden den škola chtěla nasadit jedno řešení a dnes ráno je to jinak. Školu dělá ředitel, jaký je ředitel, takové má lidi a taková je škola. To není nic nového a platí to i tady, takže jestli to má dopadnout dobře, musí o nasazení technologii a hlavně organizaci online výuky rozhodnout ředitel. Dobrý ředitel naslouchá, takže rozhodne dobře, a koneckonců to bude hlavně on, kdo bude odůvodňovat kroky před zřizovatelem a rodiči. Tato konkrétní situace je ještě horší v tom, že jde o technologie a hodně rodičů jsou ajťáci, kteří vědí jak byste měli učit jejich děti a navíc vědí, že jste vybrali špatnou technologii. Váš ajťák, metodik nebo ICT koordinátor bude nejspíš teď hodně vytížený a nebylo by pro nikoho dobré, kdyby pomáhal každému s jinou aplikací.Narazíte na strašně moc problémů, o kterých Vám příručky ani reklamy neřekly. Přiznávejte chyby, pomáhejte si a nevzdávejte to. Většina rodičů chápe, v jaké situaci všichni jsme a ví, že se snažíme. Možná budete překvapeni, jak umějí být někteří rodiče milí a chápaví. Držím Vám palce!